Teātra valoda

Jelgavas Studentu Teātra darbība noris divos krasi atšķirīgos teātra spēles veidos:

IMPROVIZĒJOT
“Vienīgais veids, kādā pārliecināties par darba kvalitāti, bija pašam iziet uz skatuves kā tādam lauvu dresētājam un justies lepnam kā lauvam – improvizētājam” (Keith Johnstone, improvizācijas teātra atklājējs)

Teātrsports (TSP) var:

 • Atvieglot visiem piemītošās bailes no tā, ka “uz mani skatās”
  • Pārvērst “garlaicīgus cilvēkus” par “spožiem” cilvēkiem
   • Uzlabot savstarpējās saskarsmes mākslu
    • Uzlabot “darbošanos” jebkurā dzīves jomā
     • Attīstīt stāstīšanas prasmi.

          Latvijā TSP svaigo elpu pirmo reizi sajutām  1995.gadā, kad “Rīgas Jaunajā teātrī”, kuru vadīja Juris Rijnieks,  viesojās Stokholmas (Zviedrija) “Zupas teātris” (“Soup Teater”) un atveda šo brīnišķīgo spēli. 1996. gadā notika pirmā radošā TSP laboratorija Rīgā.

Pirmais TSP mačs Jelgavas Studentu teātrī notika 1997.gada oktobrī. 1998.gadā JST piedalījās 4. starptautiskajā improvizatoru festivālā Amsterdamā, pēc kura režisore Astra Kacena tika uzaicināta vadīt TSP nodarbības arī Jelgavas Jaunā teātra studijā.

1999.gadā Astra Kacena sadarbībā ar Valsts Jaunatnes Iniciatīvu centru un asociāciju “Teātris un Izglītība” sāka vadīt un organizēt TSP apmācību Latvijas skolu teātru pedagogiem un skolotājiem. Notika skolu  TSP festivāli Rīgā Kultūras Koledžā ar JST improvizatoru grupas “Rudā aste” līdzdalību. TSP mači un turnīri notika Liepājas Teātrī (1998), Kuldīgā (1999), Latvijas Amatierteātru 9.salidojumā Valkā (1999), 10.Amatierteātru festivālā Dobelē (2002). Regulāri TSP mači notika Rīgas Mazajā teātrī (līdz 2001. gadam) un Jelgavas Studentu teātrī. 2000. gadā TSP treniņus Latvijā – Jelgavā un Rīgā vadīja holandiešu treneris Mareins Vissers, Jelgavas mūzikas klubā “Mobile” ar holandiešu trenera līdzdalību notika mačs starp Jelgavas Jaunā teātra studiju un JST. 2001.gadā Valmierā Skolu jaunatnes teātra festivālā tiek prezentēta jaunā Skolu teātra kustība – Teātra Sports, kurā piedalās 20 skolu komandas un senioru komanda (JST kopā ar Improvizatoriem no Kluba “Hamlets”).

 

Jelgavas Studentu teātrī notiek regulāri TSP treniņi, reizi mēnesī “mačošanās” notiek publikas priekšā.

Reizi mēnesī vai reizi divos mēnešos JST viesojas improvizatoru komandas no Rīgas un citām Latvijas pilsētām.

Kopš 2000.gada JST Jelgavā organizē Latvijas TSP turnīrus Studentu Dienas ietvaros.

2014.gadā JST delegācija iesaistījās meistarklašu un improvizācijas nedēļā starpvalstu  projektā “Impronedēļa – Meppelas stāsti” Nīderlandē.

SPĒLĒJOT RAKSTĪTO – tie ir lugu, prozas, dzejas iestudējumi. Izrādes top, gan izmantojot latviešu autoru J.Jurkāna (“Amālija”), A.Zeibota (“Sveika Marija”, “Mazliet par Jamuleju un Tupu”), H.Paukša (“Muitnieka māja”, “Melnās krēpes”) darbus, gan A.Neibarta  (“Tauriņu karaļvalstība”), I.Ziedoņa (“Iegriez ziedoni”) tekstus, gan ārzemju autorus (A.Dimā “Trīs musketieri” , franču autoru vienēlieni “La café de Teatre vai Dīvainā teātra pasaule ”, A.Čehova “Mežainis”) lugas.

Arī izrādes ir ceļš nezināmajā. Tas tiek kopīgi meklēts dažādās teātra izteiksmes valodās –

Kustību teātrī A. Neibarta “Tauriņu karaļvalstība” kopā ar A. Rūtentāla kustību teātra dalībnieku Vilni Bīriņu, turpmāk pašu radītajā izrādē “Manas zemes teātra seja”, “Iegriez ziedoni”, Maijas Ozoliņas “Helmuts un Hellija”.

Muzikālā teātra izrādēs “Trīs musketieri” ar vokālo pedagogu Arni Miltiņu, kur dziedāja paši aktieri un “Melnās krēpes” kopā ar rokgrupu “On the Roof” (muzikālā konsultante, soliste, gupas vadītāja Ieva Reinberga), perfomancē Jelgavas stacijā “Neparastais parastajā”, izrādē “Iegriez ziedoni” un A.Čehova “Mežainis” .

Ritma struktūrās “Muzikālajā dzīvoklī jeb ŠĪ” kopā ar muziķu apvienību “Kolba 7/4” un H.Paukša “Muitnieka mājas” iestudējumā kopā ar sitaminstrumentu profesionāli Aleksandru Jalaņecki. Ar Aleksandra palīdzību tapušas arī izrādes “Neparastais parstajā” un A.Čehova “Mežainis”.

Postmodernisms Vēl viens lēciens nezināmajā ir dalība LATA (Latvijas Amatierteātru asociācija) projektā “Eksperiments”. Tartu universitātes studentu teātra režisora Kaleva Kudu iestudētā izrāde “Parīzē es lidoju ar gaisa balonu” ir futūristiska parafrāze par A.Čehova “Ķiršu dārzu”, sasaistot teātra un kino žanrus.